Morfium Rákos Betegeknél

  1. Index - Belföld - Könnyebb morfiumozni, mint halálba kísérni
  2. Plázs: A morfium súlyosbíthatja a rákot | hvg.hu
  3. Ez nem eutanázia!? Az onkológus a morfium használatáról
  4. Plázs: Öl, butít, nyomorba dönt, de a szenvedőnek enyhülést hoz a morfium | hvg.hu
  5. Rákos
  6. Morfium rákos betegeknek

A mostani botrányt valószínűleg egy tanulmány váltotta ki. Márkus Attila orvos, aki korábban az Uzsoki utcai kórházban dolgozott, tavaly június elsején leadott egy cikket a Lege Artis Medicinae című orvosi szaklap szerkesztőségének. A Szándékos morfintúladagolás Magyarországon című cikkben az orvos arról számolt be, hogy évekkel ezelőtt egy kórházi osztályon (a pontos helyet nem nevezte meg) a végstádiumban lévő daganatos betegeknél a morfinadag négy-ötszörösét adták be, akik ettől rövid időn belül meghaltak. (A morfin hatásáról részletesen ebben a cikkünkben olvashat. ) A lap közlése szerint a szerkesztőség hónapokon át elemezte a kéziratot. A meredek téma miatt a cikket több külső szakemberrel is átnézették, klinikust, bioetikust és szakjogászt is felkértek a cikk kommentálására. A cikk végül idén áprilisban jelent meg, a szerkesztőség pedig hivatalos bejelentést tett az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) elnökénél. Kerestük az ügyben az ETT titkárságát, de ott azt mondták, csak a Nemzetierőforrás-minisztérium nyilatkozhat az ügyben.

Index - Belföld - Könnyebb morfiumozni, mint halálba kísérni

Plázs: A morfium súlyosbíthatja a rákot | hvg.hu

Ez nem eutanázia!? Az onkológus a morfium használatáról

Az életfenntartó vagy életmentő beavatkozás visszautasítására – szigorú alaki feltételek betartása mellett – lehetőség van, ha a beteg olyan súlyos betegségben szenved, amely az orvostudomány mindenkori állása szerint gyógyíthatatlan, és rövid időn belül – megfelelő egészségügyi ellátás mellett is – halálhoz vezet. Sok-sok ember azt gondolja - helytelenül -, hogy az eutanázia a betegek megölését (halálának sürgetését) jelenti. Ez tévedés. A haldoklót nem lehet meggyógyítani. Magára is hagyhatnánk az őrületes fájdalmaktól kínzott beteget, de ez nem fér össze a kultúrált társadalmak elveivel. Mivel nem tudjuk megggyógyítani, és erős fájdalmai vannak, akkor a neki legmegfelelőbb fájdalomcsillapítást kell alkalmazni. Ebben mai napig is fontos szerepet játszanak az opioidok, a természetes mák-eredetű anyagok, illetve a szintetikus vegyületek: morfin, methadon, oxycodon, hydromorfon, fentanyl, buprenorfin, stb. Mint minden valóban hatásos molekulának ("hatóanyagnak"), ezeknek is vannak hatásai és mellékhatásai.

Plázs: Öl, butít, nyomorba dönt, de a szenvedőnek enyhülést hoz a morfium | hvg.hu

Rákos

Morfium rákos betegeknek

  • Ez nem eutanázia!? Az onkológus a morfium használatáról
  • Morfium rákos betegeknél
  • Rákos
  • Telefonkönyv - nagykanizsa.hu
  • Olcsotuzifa | Tűzifa eladás, száraz hasított tűzifa értékesítés, tűzifa házhoz szállítás Pest megye egész területén.
  • I-II számú Szakorvosi Rendelőintézet
  • Mercedes felni kupak
  • Mindig tv vásárlás
  • Csau-csau – Wikiszótár

"Évekbe telt, míg a saját kollégáinkkal is el tudtuk fogadtatni e fájdalomcsillapító használatát, hogy ne hagyjuk feleslegesen szenvedni a betegeket" – mondta a szakorvos. Ez az ügy nagyon sokat árthat a korábban elért eredményeknek, az orvosok még jobban félnek majd a szer használatától, a betegek pedig nem kapják meg azt a dózist, amellyel fájdalommentesek lehetnek. Egy másik, lapunknak korábban nyilatkozó orvos szerint "az egész Uzsoki-üggyel kapcsolatban – ahogyan fogalmaz – szkeptikus". Hogy hetven embert segítettek volna a halálba, képtelenség. "Ehhez akkor egy komplett osztálynak kellett volna asszisztálnia, valamennyi orvos és ápoló tudtával. Ráadásul, mivel a morfint csak adott beteghez lehet rendelni, elképzelhetetlennek tartom, hogy ne tűnt volna fel a gyógyszertárban. Mindezeken túl konkrét kórházat és konkrét osztályt megnevezni felelőtlenség. Tény viszont, hogy valamennyi olyan osztályon, ahol végső stádiumos betegek fekszenek, előfordul, hogy a kezelőorvos dönt a szenvedővel vagy a hozzátartozójával közösen arról, hogy megemelik a fájdalomcsillapítót, amivel közelebb viszik a halálhoz.

Az MNTX blokkolta a morfiumot, az agyat körülvevő védelmi gáton nem tudott átjutni (tehát nem segítette elő a rákos sejtek burjánzását), de fájdalomcsillapító hatása ugyanúgy érvényesült. Jonathan Moss altatóorvos szerint megfigyelték, hogy amelyik beteg ilyen ópiát-blokkoló érzéstelenítőt kapott, tovább élt, mint az várható volt. "Voltak olyan, előrehaladott stádiumú betegeink, akiknek alig egy-két hónapjuk volt hátra; az új eljárással ezt 5-6 hónapra sikerült meghosszabbítani"– mondta az egyik szakértő. Kutatók szerint azonban további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy bebizonyítsák, az opiát-blokkoló fájdalomcsillapítók valóban hatással vannak a daganat növekedésére. A felfedezéssel ugyanis új kezeléseket alkalmazhatnak majd a betegeknél. Hozzátok, az olvasóinkhoz fordulunk, azt kérve, hogy tartsatok ki mellettünk, maradjatok velünk. Ti, ha tehetitek, csatlakozzatok pártolói tagságunkhoz, illetve újítsátok meg azt. Mi pedig azt ígérjük, hogy továbbra is, minden körülmények között a tőlünk telhető legtöbbet nyújtjuk NEKTEK!

Elősegítheti a rákos sejtek növekedését és terjedését az egyik legerősebb fájdalomcsillapító, a morfium - írja egy friss kutatásra hivatkozva a BBC. A rákos betegeknél igen gyakran használt morfium - az opiátok közé sorolható fájdalomcsillapító - az új vérerek növekedését segíti elő, hogy az oxigén és a tápanyag eljuthasson a daganathoz. Ám kiderült, hogy a fájdalomcsillapító nemcsak megerősíti a vérereket, hanem könnyebbé teszi a rákos sejtek számára, hogy más szövetekben is elterjedjen. Az új kutatási eredményeket Patrick Singleton, a Chicagoi Egyetem professzora ismertette az amerikai rákkutatók bostoni konferenciáján, ahol felmerült, hogy szükség lenne egy olyan gyógyszerre, amellyel kivédhető a nélkülözhetetlen fájdalomcsillapító ezen "mellékhatása". Így került képbe az 1980-as években felfedezett methylnaltrexon (MNTX) nevű szer, amelyet azonban csak nemrég hagytak jóvá. A remények szerint a készítménnyel kiiktatható lenne a morfium káros hatása; tüdőrákos egereken végzett kísérletek legalábbis ezt igazolták.