Málna Gondozása Ősszel

A méhészetben a málna – köszönhetően nektárja magas (36-70%-os) cukortartalmának, továbbá magas cukorértékének (0, 18–3, 80 mg cukor naponta virág onként) – a méhek számára egy megbecsült mellék tápanyagforrás. A málnát tiszta alkohol édesítésére is használják. A gyümölcs szüret után már nem érik tovább, így a nem klimakterikus gyümölcsök közé tartozik. A málnának két fő típusa van, attól függően, hogy mikor hozza a gyümölcsöket – eszerint lehet egyszer termő, nyári málnafajta, és kétszer termő, melyeket őszi-, vagy folyton termő málnafajtaként ismerhetünk. A piros gyümölccsel rendelkező málna lehet egyszer-, és kétszer termő, a sárga gyümölcsű viszont csak kétszer termő lehet, a fekete-, és a bíbormálna pedig egyszer termő. Fontos tudni, hogy legfeljebb két évig éknek a málnavesszők, az egyszer termő fajták azokon a vesszőkön hozzák a termésüket, melyek az előző nyáron fej lődtek ki, majd szépen átteleltek. A kétszer termő málnafajták az előző nyáron kifejlődött vesszőkön és az adott évben kihajtott, fiatal, friss vesszőkön is hoznak gyümölcsöt.

Rhododendron gondozása

Az egyik legnépszerűbb bogyós gyümölcsünk a málna. Nem csak a konyhában népszerű, de a kiskertekbe is előszeretettel ültetjük. A megfelelő hely kiválasztásán túl a legfontosabb a helyes metszés elvégzése. Készítettünk egy kis útmutatót a helyes málnatermesztés kivitelezéséhez. A málna vesszői csak két évig élnek, az első évben kifejlődnek, és a másodikban fejlesztenek virágot, hoznak gyümölcsöt, majd száradnak el. Az elpusztult vesszők helyett friss sarjak fejlődnek. A málnatövek 8-10 évig hoznak gyümölcsöt, ezután érdemes új helyre telepítenünk a sarjakat. A málnafajtáknak két nagy csoportjuk van, az egyszer termők és a kétszer termők. A málna nem szereti a futóhomokot, a kavicsos talajt, a magas talajvizet és a nagy mésztartalmat sem, viszont kedveli a világos, félárnyékos, szélvédett helyeket. A gyengén savas kémhatású, nedves, laza talajokon érzi jól magát. Szereti a sok vizet, ami leginkább a nagy lombja és a sekélyen elhelyezkedő bojtos gyökérzete miatt van. A szárazságot nehezen viseli, Ilyenkor a bogyók hajlamosak rásülni a vesszőkre, ezért ha mégis száraz, meleg helyre telepítenénk a málnát, akkor mindenképp gondoskodjunk a bőséges öntözésről.

Teljes film

Az, hogy mitől négyzetméter, illetve folyóméter az a műveléstől függ. Üzemszerűen kordonok között termesztik a málnát, ez megkönnyíti a gondozási és szüretelési munkáit. Házi kertekben gyakran tömbben termesztik a málnát, azaz hagyják, hogy birtokba vegyen egy adott területet, ilyenkor a négyzetméter, még kordonos esetén a folyóméter a mértékegység. Nyugalmi időszakot követően rögtön a tél elmúltával el kell végezni a metszését. Nagyon korán hajtásnak indul, tő- és gyökérsarjai mér 0 fok körül fejlődésbe kezdenek. Nem szabad hát halogatnunk a metszését, az elsők között kell foglalkoznunk vele. A metszés idejét így februárra teszem. Aki nem metszett nyáron, az ilyenkor egy dzsungellal találkozik. Íme a dzsungel. Én is ezek közé tartozom. Ennek két oka van, egyrészt nincs időm nyáron bíbelődni vele, másrészt a betegségek akkor is elterjednek a többi vesszőn, ha nyáron kivágom a letermett vesszőket. Én ugyanis a lehető legkevesebbet permetezek a kertben, permetezés nélkül pedig úgysem tudok gátat szabni a károsítóknak.

Calathea gondozása

  • Megnéztük az esztergomi Duna Múzeumot
  • Om érettségi feladatok
  • Mikor és hogyan kell metszeni a málnát? Szakértőnk elmondja!
  • Esztergom programok 2019 február
  • Brassia orchidea gondozása

Málna szaporítása ősszel

brassia orchidea gondozása

Sárkányfa gondozása

Metszés: A málna metszése

Ez utóbbiakból fejlődnek a hajtások. Ültetés előtt - ha hosszabb ideig szállítottuk a sarjakat - egy-két órára beáztatjuk a szaporítóanyagot, hogy elvesztett vízkészletét visszaszerezhesse. Ültetés közben ügyeljünk a helyes mélységre (se mélyebben, se magasabban) és arra, hogy a járulékos rügyek épek maradjanak. Már az első évben szükség lesz a sarjak kordában tartására, mert különben a kerti málnás nagyon rendezetlen képet nyújt. Ehhez támrendszert kell építeni, ami 4-5 méterenként levert testesebb karókból és az azokra feszített vízszintes fém- vagy műanyag huzalokból áll. Az ikerhuzalok közé a vesszőket kötözés nélkül húzhatjuk be. Általában két vagy három huzalpárra van szükség. A málnás nagyon erősen gyomosodik, hiszen ahol a málna jól érzi magát, ott a gyomok is burjánozhatnak. Nem kerülhetjük el a testesebb gazok kigyomlálását amellett, hogy rendszeresen kapálunk. Nem szabad mélyen kapálni, csak a felszínt kell porhanyítani, és a gyomokat kivágni, mert a mély talajműveléssel elvágjuk a sekélyen elhelyezkedő gyökereket.

Mikor és hogyan kell metszeni a málnát? Szakértőnk elmondja!

A metszés menete a következő: Tőből kivágjuk a letermett vesszőket. Letermett vessző. Látható a sötét színe, az előző évi metszés helye és az oldalhajtásai, amelyeken a termést hozta. Bal oldalt a fiatal egyéves hajtások, jobb oldalt pedig a kétéves letermett vesszők. A különbség magáért beszél. Ezeket könnyű felismerni sötétebb színükről, kisebb magasságukról (ugye ezeket vágtuk vissza tavaly ilyenkor 30-50 centiméteresre), valamint elágazódásukról. Tőből kivágjuk a sérült, a törött, a tekeredetten fejlődött, a fekvő hajtásokat. Na ennek valami baja van. Ilyen kusza frizurát még zaklatott alváskor is nehéz összeszedni. Tőből le kell távolítani. Leszámoljuk a négyzetméterenként 5-7, vagy folyóméterenként 8-12 legszebb hajtást, a többit szintén tőből eltávolítjuk. Korábban már írtam, hogy a gyökérsarj értékesebb, ezért törekedjünk arra, hogy ezt a mennyiségű hajtást gyökérsarjakból válogassuk össze. Negyedik évtől már kell, hogy rendelkezzen ennyi gyökérsarjjal. Ha nincs ennyi hajtásunk, akkor az két dolgot jelent, vagy fiatal a málna, vagy rossz körülmények közé telepítettük.

málna szaporítása ősszel rhododendron gondozása